جمعه 11 فروردین 1402

پیشینه همایش

«تبدیل تهدید به فرصت دیگر یک شعار نیست!»

نخستین گام:

در این مقطع زمانی، یکی از مصادیق بارز تبدیل تهدید به فرصت، توسط برگزار کنندگان همایش کتابخانه‌های دانشگاهی رقم خورده است.

پاندمی کرونا که بی ‎محابا از راه رسید، معاونانِ پرانگیزه و علاقمند چند کتابخانه‌ دانشگاهی را بر آن داشت تا در کنار دیگر همکاران، حوزه کاری خود را بازیابند و از طریق شبکه‌های اجتماعی، در خصوص خدمات مشترک و رفع  مسائل و مشکلات ارائه خدمت در زمان پاندمی، به تبادل نظر و همکاری بین کتابخانه‌های خود بیندیشند. بدین منظوراز مهر1399، گروه «معاونان کتابخانه‌های دانشگاهی» فعالیت خود را در واتساپ آغازنمود.

رفته‌رفته دامنه این فعالیت گسترش یافت و با ملحق شدن معاونان سایر کتابخانه‌های دانشگاهی، توسعه گروه و ارتباطات بیشتر با سایر دانشگاه‌ها به صورت منسجم‌تر دنبال شد. محیط به وجود آمده، بستر مناسبی را برای تبادل نظر، بیان چالش‌ها و استفاده ازایده‌ها و نظرات خوب کتابداران فراهم کرد. از خرید تگ امنیتی و تجهیز سیستم RFID  تا مشکلات خدمات در زمان پاندمی،  استخدام نیروی انسانی و… در گروه مطرح می‌شد. تا اینکه جرقه پی‌ریزی همایش کتابخانه‌های دانشگاهی در تاریخ 16خردادماه1400 با این متن کوتاه کلید خورد:

عزیزان
اگر صلاح و مفید دانستید به فکر یک گردهمایی مجازی در خصوص اشتراک منابع و خدمات باشیم. لطفا اظهار نظر بفرمایید!

      این پیام و پیشنهاد سرکارخانم رقابی معاون کتابخانه دانشگاه صنعتی شریف گرچه کوتاه اما بسیار تاثیرگذار بود. به گوش همکاران گروه رسید و در پاسخ به ندای ایشان، ابتدا کتابدار کتابخانه دانشگاه خلیج‌فارس با همفکری مدیر محترم کتابخانه و سپس معاونان کتابخانه‌های «دانشگاه‌ علم و صنعت ایران، دانشگاه اصفهان و در نهایت دانشگاه فردوسی مشهد» به پیام پاسخ مثبت دادند؛ برخی تحسین کردند و برخی در سکوت گذراندند.

به دنبال آن، کتابخانه مرکزی دانشگاه خلیج‌فارس و کتابخانه مرکزی دانشگاه صنعتی شریف به عنوان متولیان برگزاری همایش در گروه معاونان کتابخانه‌های دانشگاهی پذیرفتند که آغازگر این مسیر باشند. با هماهنگی‌های اولیه، جلسات مجازی بین مدیران و معاونان هر دو کتابخانه برگزار شد و نتیجه جلسه از طریق گروه واتساپی معاونان کتابخانه‌های دانشگاهی به اطلاع همکاران رسانده شد. همکارانی از دانشگاههای ایران دست یاری به سمت کتابخانه‌های دانشگاه‌های صنعتی شریف و خلیج‌فارس سپردند و در قالب «کمیته اجرایی» حرکت در این مسیر پرفراز و نشیب را آغاز کردند.

فعالیت های کمیته اجرایی:

نظر به اهمیت برگزاری همایش کتابخانه‌های دانشگاهی و لزوم پیگیری مسائل مرتبط با آن، کمیته اجرایی مرکب از نمایندگان کتابخانه های دانشگاه‌های علم و صنعت، اصفهان، فردوسی مشهد، خلیج‌فارس و صنعتی شریف  به صورت داوطلبانه و با افتخار و علاقه بسیار برای پیشبرد این همایش تلاش می‌کنند. اهم فعالیت‌های انجام شده و در دست اقدام کمیته عبارت است از:

 • ترسیم نقشه راه، امکان سنجی و برنامه‌ریزی مدون جهت برگزاری همایش؛
 • تهیه و تکمیل فهرست کتابخانه‌های دانشگاهی زیرمجموعه وزارت عتف از طریق وبگاه وزارت علوم و وبگاه‌های دانشگاه‌ها و کتابخانه‌های دانشگاهی؛
 • ارتباط با کتابخانه‌ها و دریافت اطلاعات مدیران و معاونان کتابخانه‌های دانشگاهی؛
 • افزودن مدیران و معاونان کتابخانه‌های دانشگاهی به گروه و تغییر عنوان گروه به «کتابخانه‌های دانشگاهی»؛
 • طراحی پوستر؛
 • تهیه و تدوین فرم‌های فراخوان، قالب گزارش و اطلاعیه‌های مورد نیاز؛
 • تهیه دعوتنامه‌های همایش برای کلیه دانشگاه‌های زیرمجموعه وزارت عتف؛
 • طراحی و تخصیص وبگاه همایش به نشانی IALC-2021.library.sharif.ir
 • دریافت گزارش‌های ارسالی از کتابخانه‌های دانشگاهی و تجزیه و تحلیل و دسته بندی اطلاعات بر اساس اهداف همایش؛
 • تدوین و آماده‌سازی چارچوب پیش‌همایش بر اساس اطلاعات دسته‌بندی شده و تنظیم جدول ارائه‌ها؛
 • تشکیل و همکاری با کارگروه‌های تخصصی برای بررسی و ارائه راهکار مسایل مطرح شده در نشست پیش‌همایش و پس از آن؛
 • برنامه‌ریزی همایش اصلی؛
 • تدوین و تنظیم گزارش‌های ارائه شده جهت چاپ در کتاب الکترونیکی همایش.

امید است اطلاعات گردآوری شده و فعالیت‌های صورت گرفته توسط کمیته اجرایی، به عنوان توشه‌ای کاربردی در برگزاری همایش‌های‌ سال‌های آتی، مفید فایده واقع شود.

بر این باوریم که انتقال دستاوردهای این همایش در قالب بیانیه به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، در حل مشکلات و چالش‌های کتابخانه‌های دانشگاهی راهگشا خواهد بود. بی‌شک حاصل این هم اندیشی و نتیجه درخور آن، در حافظه تاریخی کتابخانه‌های دانشگاهی ثبت و ماندگار خواهد شد.

به امید تداوم این راه نو پدید

کمیته اجرایی همایش کتابخانه‌های دانشگاهی